Melanż historii, polityki i liryzmu – przyczynek do analizy filmu „Patriotka” Alexandra Klugego

Ewa Fiuk

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
badaczka niezależna (Polska)

Abstrakt

Autorka analizuje pochodzący z 1979 r. film Patriotka (Die Patriotin), zrealizowany przez niemieckiego reżysera Alexandra Klugego, jednego z sygnatariuszy manifestu z Oberhausen, bodaj najsłynniejszego przedstawiciela tamtego pokolenia. Stworzony częściowo w oparciu o metodę found footage utwór, będący kompilacją formy fabularnej i dokumentalnej, oferuje wgląd w eseistyczną strategię autorską Klugego, zaś w szerszym znaczeniu stanowi przykład odbywających się na gruncie Nowego Kina Niemieckiego poszukiwań form wyrazu zdolnych przerodzić się w wehikuł trudno komunikowalnych treści historycznych, szczególnie w odniesieniu do mrocznej, pełnej imperialnych gestów historii Niemiec. Autorka przyjmuje, że narracja Patriotki jest rozpięta między trzema kontekstami – historią, polityką i liryzmem, stanowiącymi nie tylko punkty odniesienia w procesie interpretacji, ale również przenikające się elementy sensotwórcze.


Słowa kluczowe:

Alexander Kluge, German cinema, esej filmowy

Gwóźdź, Andrzej. „Po obydwu stronach muru: kinematografie niemieckie.” In Historia kina. Tom 3. Kino epoki nowofalowej, edited by Tadeusz Lubelski, Iwona Sowińska, Rafał Syska, s. 701. Kraków: Universitas, 2015.
  Google Scholar

Kluge, Alexander. Die Patriotin, Frankfurt am Main: Zweitausendeins, 1979.
  Google Scholar

Wach, Margarete. „Hieronymus im Mediengehäuse der Geschichte. Alexander Kluges ‘Baustellen-Artistik’. Literatur, Film, Fernseher und Theorie.” Filmdienst, February 1, 2007.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2018-12-31

Cited By / Share

Fiuk, E. (2018) „Melanż historii, polityki i liryzmu – przyczynek do analizy filmu «Patriotka» Alexandra Klugego”, Kwartalnik Filmowy, (104), s. 167–177. doi: 10.36744/kf.1867.

Autorzy

Ewa Fiuk 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
badaczka niezależna Polska

Filmoznawczyni, autorka książek Ini­cjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków (2012) oraz Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera (2016), jak również artykułów dotyczących filmu i kina (publikowała m.in. w „Kulturze Popularnej”, „Kwartalniku Filmowym”, „Kinie” oraz tomach zbiorowych). Autorka przekładów z języka nie­mieckiego i polskiego. Zainteresowania naukowe: film niemiecki i europejski, antropologia filmu, analiza filmu. Obecnie przygotowuje autorską pub­likację dotyczącą kina transnarodowego, postkolonialnego, podejmującego temat (post)migracji.



Statystyki

Abstract views: 47
PDF downloads: 19


Licencja

Prawa autorskie (c) 2018 Ewa Fiuk

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.