Obywatel Kutz – śląski gelender
Abstrakt
Autorka omawia antologię poświęconą osobie i twórczości Kazimierza Kutza – Kutzowisko 2 pod redakcją Andrzeja Gwóździa, będącą swoistą kontynuacją pierwszego tomu monografii reżysera. Stachówna podkreśla spójność koncepcji publikacji, która jest podzielona na trzy części – pierwsza koncentruje się na biografii artysty, druga na analizie artystycznej wartości jego dzieła, a w trzeciej zostaje omówiona pierwsza, pisana przez ponad 40 lat, powieść Kutza. Całość jest opatrzona licznymi ilustracjami, świetnie opracowana, starannie wydana. Do książki jest także dołączona płyta DVD z trzema mało znanymi filmami dokumentalnymi śląskiego reżysera.
Słowa kluczowe:
Andrzej Gwóźdź, recenzja, Kazimierz KutzBibliografia
Kutzowisko 2, red. Andrzej Gwóźdź, „Śląsk” Sp. z o.o. Wydawnictwo Naukowe, Katowice 2009.
Google Scholar
Autorzy
Grażyna Stachównakwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Jagielloński Polska
Profesor UJ w Instytucie Sztuk Audiowizualnych, historyk filmu. Prowadzi badania związane z historią filmu powszechnego oraz polskiego. Autorka m.in. dwu książek o twórczości Romana Polańskiego i dwu o melodramatach filmowych. Interesuje się kulturą popularną, jest wielbicielką kina indyjskiego (redakcja naukowa książki Nie tylko Bollywood /2009/ i numeru monograficznego „Studiów Filmoznawczych” Bollywood - prawdy i mity /nr 32, 2011/), a ostatnio serialu Lost: Zagubieni.
Statystyki
Abstract views: 40PDF downloads: 15
Licencja
Prawa autorskie (c) 2011 Grażyna Stachówna

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.
W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Grażyna Stachówna, Alicja już tu nie mieszka... , Kwartalnik Filmowy: Nr 113 (2021): Film i technologia
- Grażyna Stachówna, Żuławski w Grand Guignolu , Kwartalnik Filmowy: Nr 95 (2016): Transnarodowość kina polskiego
- Grażyna Stachówna, Mój debiut w „Kwartalniku” , Kwartalnik Filmowy: Nr 100 (2017): O świętowaniu
- Grażyna Stachówna, Kinowi Proteusze. Ciało jako narzędzie i środek artystyczny , Kwartalnik Filmowy: Nr 83-84 (2013): Ciało w filmie
- Grażyna Stachówna, Listy Cyrana, chustka Desdemony i róża upiora opery, czyli filmowa rekwizytornia romansowa , Kwartalnik Filmowy: Nr 74 (2011): Rzeczy filmowe