Zwiastun – fragment historii kina, jeden z gatunków filmowych, element kultury filmowej

Jadwiga Mostowska

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Łódzki (Polska)

Abstrakt

Zwiastun filmowy stanowi doskonały materiał do refleksji nad historią przemysłu filmowego oraz rozwojem technicznych i artystycznych możliwości siódmej sztuki. Najlepsze oraz najciekawsze trailery, traktowane jako krótka forma filmowa czy wręcz odrębny gatunek filmowy, mogą stać się interesującym przedmiotem analiz, pozwalających rozpoznać stosowane przy ich realizacji strategie, konwencje i chwyty. Zwiastuny są także użytecznym materiałem do badań socjologicznych oraz kulturoznawczych, podstawą rozważań poświęconych problemom recepcji oraz kulturze popularnej.



Słowa kluczowe:

zwiastun, recepcja filmu, kultura filmowa

Nie dotyczy / Not applicable
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2006-12-31

Cited By / Share

Mostowska, J. (2006) „Zwiastun – fragment historii kina, jeden z gatunków filmowych, element kultury filmowej”, Kwartalnik Filmowy, (56), s. 181–189. doi: 10.36744/kf.3370.

Autorzy

Jadwiga Mostowska 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Łódzki Polska

Absolwentka filmoznawstwa na UŁ; przygotowuje rozprawę dok­torską poświęconą kinu polskiemu po 1989 roku.



Statystyki

Abstract views: 39
PDF downloads: 10


Licencja

Prawa autorskie (c) 2006 Jadwiga Mostowska

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.