Autoportret z cieniem
Abstrakt
W eseju poświęconym filmowi Dereka Jarmana Caravaggio Wiącek analizuje stronę wizualną filmu, wskazując na malarskie inspiracje twórczością Caravaggia. Jej zdaniem film pokazuje, jak sztuka romantycznie łączy się z życiem. Caravaggio to także ilustracja dramatycznych zmagań artysty z wątpliwościami, strachem, wrogością i brakiem zrozumienia ze strony publiczności.
Słowa kluczowe:
Derek Jarman, Caravaggio, malarstwoBibliografia
Nie dotyczy / Not applicable
Google Scholar
Autorzy
Elżbieta Wiącekkwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Jagielloński Polska
Doktorantka na wydziale filmoznawstwa UJ.
Statystyki
Abstract views: 0PDF downloads: 0
Licencja
Prawa autorskie (c) 2001 Elżbieta Wiącek

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.
W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Elżbieta Wiącek, Między pamięcią a historią: animowana rewolucja irańska , Kwartalnik Filmowy: Nr 105-106 (2019): Kino wobec transformacji ustrojowych
- Elżbieta Wiącek, Od Moskwy po Madryt , Kwartalnik Filmowy: Nr 45 (2004): Sacrum w filmie
- Elżbieta Wiącek, Liczy się tylko życie. Witalistyczny dualizm Abbasa Kiarostamiego , Kwartalnik Filmowy: Nr 29-30 (2000): Etyka i estetyka