Latarnik dziecięcej wyobraźni

Grzegorz Piotrowski

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Gdański (Polska)

Abstrakt

Artykuł dotyczy cyklicznego programu Gwiazdozbiór, który w latach 1980-1982 tworzył i prowadził w Telewizji Polskiej prof. Aleksander Jackiewicz (1915-1988), badacz i krytyk, jeden z nestorów filmoznawstwa w Polsce. Jackiewicz interpretował fenomen gwiazdorstwa filmowego, osobowości gwiazd i ich role (bohaterami jego programów byli m.in. Charles Chaplin, Greta Garbo, Marilyn Monroe). Uczony nie bał się syntetycznych ujęć historii i natury sztuki filmowej; był antropologiem kina – na ekranie interesował go człowiek w szerokim kontekście kultury i czasu.


Słowa kluczowe:

Aleksander Jackiewicz, Telewizja Polska, polskie filmoznawstwo

Jackiewicz, A., Film jako powieść XX wieku, Warszawa 1968.
  Google Scholar

Jackiewicz, A., Historia literatury w moim kinie, Warszawa 1974.
  Google Scholar

Jackiewicz, A., Moja filmoteka. Literatura i teatr w filmie, Warszawa 1989.
  Google Scholar

Jackiewicz, A., Niebezpieczne związki literatury i filmu, Warszawa 1971.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2015-06-30

Cited By / Share

Piotrowski, G. (2015) „Latarnik dziecięcej wyobraźni”, Kwartalnik Filmowy, (89-90), s. 345–346. doi: 10.36744/kf.2346.

Autorzy

Grzegorz Piotrowski 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Gdański Polska

Muzykolog, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Specjalizuje się w twór­czości Jarosława Iwaszkiewicza, teorii i praktyce muzyki popularnej oraz jazzu, aktorstwie filmo­wym, szkle Huty Niemen, sztuce gejowskiej.

 



Statystyki

Abstract views: 34
PDF downloads: 15


Licencja

Prawa autorskie (c) 2015 Grzegorz Piotrowski

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.