Polski Żyd: Jakub Appenszlak jako krytyk teatralny

UDOSTĘPNIONO ONLINE 2023

Joanna Godlewska


(Polska)

Abstrakt

Portret Jakuba Appenszlaka (1894–1950), żydowskiego krytyka piszącego po polsku. Appenszlak w okresie międzywojennym publikował recenzje z przedstawień w teatrach polskich i żydowskich w dzienniku Nasz Przegląd, którego był redaktorem.


Słowa kluczowe:

Jakub Appenszlak, teatr żydowski w Polsce, prasa żydowska, Nasz Przegląd, krytyka teatralna

Finkelstein, Leo. „Oblicze literackie Jakuba Appenszlaka”. Nasza Trybuna, nr 3 (1950).
  Google Scholar

Mozes, M. „Moje wspomnienia o Appenszlaku”. Nasza Trybuna, nr 3 (1950).
  Google Scholar

Prokop-Janiec, Eugenia. Międzywojenna literatura polsko-żydowska jako zjawisko kulturowe i artystyczne. Kraków: Universitas, 1992.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
1992-12-30

Cited By / Share

Godlewska, J. (1992) „Polski Żyd: Jakub Appenszlak jako krytyk teatralny”, Pamiętnik Teatralny, 41(1/4), s. 127–134. doi: 10.36744/pt.1503.

Autorzy

Joanna Godlewska 

Polska

Joanna Godlewska jest historyczką teatru, absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST. Uprawia publicystykę teatralną i literacką, jest tłumaczką sztuk teatralnych, współpracowała z pismem Teatr i magazynem historycznym Mówią wieki. Jest autorką książki Najnowsza historia teatru polskiego (1999).



Statystyki

Abstract views: 90
PDF downloads: 66


Licencja

Prawa autorskie (c) 1992 Joanna Godlewska

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor/ka udziela niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowuje nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor/ka wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY 4.0.

Od zeszytu 1/2018 do zeszytu 3/2022 artykuły publikowane były na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy/ki udzielali niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowywali nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązywali się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.