Wczesna dramaturgia Stefana Żeromskiego w świetle jego fascynacji teatrem

UDOSTĘPNIONO ONLINE 2023

Tomasz Sobieraj


Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska)
https://orcid.org/0000-0002-4563-5574

Abstrakt

Artykuł prezentuje kontekstową interpretację dwóch wczesnych dramatów Stefana Żeromskiego, Grzech i Dramatu akt pierwszy, niepublikowanych i niewystawianych za życia pisarza i odkrytych dopiero w 1945 i 1959 roku. Żeromski przez całe życie fascynował się teatrem, czego wyrazem może być na przykład jego nieukończony esej "Pochwała sztuki teatru" z 1924 roku lub odpowiedź na ankietę przygotowaną przez "Przegląd Warszawski" dotyczącą Teatru Narodowego w Warszawie, który wtedy ponownie otwierał swoje podwoje. Jego poglądy są bliskie ideom głoszonym przez twórcę narodowej sceny, Wojciecha Bogusławskiego, a także wszystkim  formułowanym w XIX wieku poglądom, które podkreślały społeczną i patriotyczną misję polskiego teatru. Artystyczna wyobraźnia pisarza kształtowała się na podstawie konwencji teatru XIX wieku, opartego na iluzji scenicznej, zasadzie psychologicznej wiarygodności i wymaganiach naturalnego wyrazu aktorskiego. Głosząc pierwszeństwo deklamacji i słowa poetyckiego w teatrze, Żeromski opowiadał się za literackimi teoriami dramatu. Grzech i Dramatu akt pierwszy (który pozostał nieukończony) to dowód zdolności dramaturgicznych autora. W obu tekstach jego nowatorskie podejście do tematyki i problemów społecznych łączy się z konwencjami dramatu i teatru XIX wieku. Pierwsza inscenizacja Grzechu z nowym zakończeniem napisanym przez Leona Kruczkowskiego w 1950 roku stanowi interesujący epizod w historii polskiego życia teatralnego w połowie XX wieku, świadczący o ówczesnych ograniczeniach ideologicznych i politycznych.


Słowa kluczowe:

Stefan Żeromski, historia dramatu polskiego, dramat polski XX wieku

Białota, Marek. Dramaty Żeromskiego w Reducie: Z zagadnień inscenizacji i recepcji krytycznej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989.
  Google Scholar

Eustachiewicz, Lesław. Dramaturgie Młodej Polski: Próba monografii dramatu z lat 1890-1918. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1986.
  Google Scholar

Kalemba-Kasprzak, Elżbieta. Prometeusz z przepiórką: Dramaty Stefana Żeromskiego od Czarowica do Przełęckiego. Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2000.
  Google Scholar

Kruk, Stefan. „Świadomość teatralna Stefana Żeromskiego”. W: Stefan Żeromski: O twórczości literackiej, redakcja Eugenia Łoch. Lublin: Lubelskie Towarzystwo Naukowe, 1994.
  Google Scholar

Natanson, Wojciech. Stefana Żeromskiego droga do teatru. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1976.
  Google Scholar

Podraza-Kwiatkowska, Maria. „Ibsenowska «prawda» w literaturze Młodej Polski”. Ruch Literacki, z. 2 (1996).
  Google Scholar

Popiel, Jacek. Dramat a teatr polski dwudziestolecia międzywojennego. Kraków: Universitas, 1995.
  Google Scholar

Sławińska, Irena. „Droga Stefana Żeromskiego do teatru”. Dialog, z. 1 (1965).
  Google Scholar

Wańczowski, Marian. Rola sztuki w twórczości Stefana Żeromskiego. Opole: s.n., 1972.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2016-06-30

Cited By / Share

Sobieraj, T. (2016) „Wczesna dramaturgia Stefana Żeromskiego w świetle jego fascynacji teatrem”, Pamiętnik Teatralny, 65(1/2), s. 173–193. doi: 10.36744/pt.1959.

Autorzy

Tomasz Sobieraj 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Polska
https://orcid.org/0000-0002-4563-5574

Statystyki

Abstract views: 52
PDF downloads: 24


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor/ka udziela niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowuje nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor/ka wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY 4.0.

Od zeszytu 1/2018 do zeszytu 3/2022 artykuły publikowane były na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy/ki udzielali niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowywali nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązywali się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.