Tajemnice biografii Anny Lampel
Abstrakt
Artykuł poświęcony jest Annie ze Stieglerów Lampel, aktorce pochodzenia austriackiego, występującej na scenie przez dwie ostatnie dekady XVIII wieku. Od 1789 grała w teatrze lwowskim, najpierw Franza Bulli, potem Wojciecha Bogusławskiego, z którym była też związana prywatnie. Kiedy w 1799 opuścił Lwów, pojechała za nim do Warszawy. Zmarła w 1800 w Kaliszu, a okoliczności jej śmierci nie są znane. Wzmianki o artystce pojawiają się w publikacjach Jerzego Gota (Na wyspie Guaxary, 1971) i Zbigniewa Raszewskiego (Bogusławski, 1982). Dotychczasowe ustalenia biograficzne uporządkowano i uzupełniono informacjami m.in. z metrykaliów, przywołano akt zgonu artystki, skomentowano mowę funeralną księdza Jana Dębskiego. Odnaleziony akt zgonu Ewy Lampel, zmarłej w 1855 w Warszawie, urodzonej w 1800 w Kaliszu, skłania – zwłaszcza w połączeniu z sugestiami Raszewskiego – do postawienia hipotezy, że była ona dzieckiem Anny Lampel i Bogusławskiego, a matka zmarła w połogu.
Słowa kluczowe:
Anna Lampel, Wojciech Bogusławski, teatr we Lwowie 1789-1799Bibliografia
Bogusławski, W. (1895). Korespondencja Wojciecha Bogusławskiego (S. Schnürr-Pepłowski, red.). Tygodnik Ilustrowany, 34.
Google Scholar
Bogusławski, W. (1965). Dzieje Teatru Narodowego na trzy części podzielone oraz wiadomość o życiu sławnych artystów. Warszawa: Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe.
Google Scholar
Dębski, J. N. (1801). Mowa Żałobna na Pogrzebie Jmc Pani Anny Lampel (...) miana przez (...) w Kaliszu w Kościele X.X. Kanoników Regularnych St. Augustyna Dnia 23 Sierpnia 1800. Kalisz: Drukarnia Mehwalda.
Google Scholar
Elsner, J. (1957). Sumariusz moich utworów muzycznych: z objaśnieniami o czynnościach i działaniach moich jako artysty muzycznego (K. Lubomirski przeł., A. Nowak-Romanowicz red.). Warszawa: Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Google Scholar
Got, J. (1971). Na wyspie Guaxary. Wojciech Bogusławski i teatr lwowski 1789-1799. Kraków: Wydawnictwo Literackie.
Google Scholar
Kaszyński, S. (red.) (1972). Teatralia kaliskie: Materiały do dziejów sceny kaliskiej (1800-1970). Łódź: Wydawnictwo Łódzkie.
Google Scholar
Małkowska, H. (1976). Teatr mojego życia. Łódź: Wydawnictwo Łódzkie.
Google Scholar
Nowaczyk, H. (1989). Świat jest teatrum powszechne. Południowa Wielkopolska, 5.
Google Scholar
Raszewski, Z. (1982). Bogusławski. Warszawa: PIW.
Google Scholar
Raszewski, Z. (1990). Trudny rebus: Studia i szkice z historii teatru. Wrocław: Wiedza o Kulturze.
Google Scholar
Autorzy
Dorota Samborska-Kukućhttps://orcid.org/0000-0002-1943-6694
Prof. dr hab., kierownik Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego; historyk literatury, kresoznawca, genealog, biograf. Zajmuje się – jako literaturoznawca – przede wszystkim dziewiętnastowiecznością, szczególnie zaś zjawiskami i fenomenami pogranicznymi oraz – jako genealog – rekonstruowaniem i korygowaniem biografii głównie postaci i rodzin związanych z literaturą.
Statystyki
Abstract views: 168PDF downloads: 101
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Dorota Samborska-Kukuć

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor udziela niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowuje nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY-NC-ND 4.0.